Product Details
Welcome to Summit Your Dream. This expandable travel backpack is designed for versatility, convenience, and everyday performance. Featuring a large capacity with an expandable design, it easily fits a 15.6-inch laptop along with your daily essentials, making it ideal for work, travel, hiking, or cycling. The water-resistant material helps protect your belongings, while the built-in USB port adds modern convenience for charging on the go. With multiple compartments for organized storage and a comfortable, durable build, this backpack is perfect for commuting, outdoor activities, and business travel.
Additional information
| Weight | 1.043 kg |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 30 × 8 cm |
| Main Material | Oxford |
| Gender | Unisex |
| Lining Material | Nylon |
| Capacity | 20-35 Litre |
| High-concerned chemical | None |
| Backpacks Type | Softback |
| Function | Foldable & Expandable |
| Interior | Interior Slot Pocket, Cell Phone Pocket, Interior Zipper Pocket, Interior Compartment, Computer Interlayer |
| Handle/Strap Type | soft handle |
| Exterior | Silt Pocket |
| Decoration | None |
| Technics | Embossing |
| Item Type | Backpacks |
| Place Of Origin | China (mainland) |
| Carrying System | Air Cushion Belt |
| Closure Type | Hasp |
| Rain Cover | No |
| Model Number | HK-8448 |
| Style | Fashion |
| Pattern Type | Solid |
| Color | Black/Green/Blue/Dark Grey/Pink/White |
| Size | 30*15*45cm |
| Item | Men's backpack |
| Fit | 15.6 inch laptop |
| Feature 1 | Waterproof Material |
| Feature 2 | Roll-top Closure Buckle |
| Feature 3 | Multi Pockets |
| Feature 4 | USB Charging Port |
| Feature 5 | Breathble Back Panel |
| Feature 6 | High Quality Zipper |
| Type 1 | Travel Backpack |
| Type 2 | Shool bag |
| Type 3 | Laptop Backpack |
| Type 4 | Waterproof Backpack |
| Choice | yes |










Reviews