Product Details
Welcome to Summit Your Dream. This stainless steel wrap-around charcoal grill is designed for efficient and versatile cooking both at home and outdoors. Featuring a portable and compact design, it delivers powerful grilling performance while helping reduce smoke for a cleaner cooking experience. The durable cooking grate ensures even heat distribution, making it ideal for camping, picnics, and everyday barbecuing. Easy to use and transport, this grill combines convenience, durability, and functionality for all your grilling needs.
Additional information
| Weight | 0.420 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 12 × 15 cm |
| Brand Name | EH-LIFE |
| High-concerned chemical | None |
| Safety Device | Oxygen Depletion Safety Device |
| Type | GRILLS, Grills |
| Certification | 3C |
| Metal Type | Stainless steel |
| Feature | Adjustable Height, Easily Assembled, Easily Cleaned, Folding |
| Model Number | Folding BBQ Grill |
| Grill Type | Charcoal Grills |
| Finishing | Chrome Plated |
| color | silver |
| quantity | 1pc |
| material | stainless steel+Aluminum alloy |
| Barbecue tools | Stainless Steel BBQ Grill |
| Mini BBQ Grill | Outdoor BBQ Grill |
| Unit Type | piece |
| Package Weight | 0.36kg (0.79lb.) |
| Package Size | 20cm x 15cm x 20cm (7.87in x 5.91in x 7.87in) |
| Usage 1 | Balcony grill, adding a dish for dinner |
| Usage 2 | Leisure self driving travel, accompanied by delicious food |
| Usage 3 | Leisure fishing by the riverside, instant fishing and grilling |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |










Reviews